Register

For the first time, an international youth tournament for boys and girls will take place at Beachpark Bramfeld (Haldesdorfer Straße 104, 22179 Hamburg). From July 9 to 11, U19 beach volleyball players from Germany, Sweden, Hellas, Norway, Denmark and the Czech Republic will meet in an epic challenge. Deadline to register is June 30. Friends, family and sportorganisations may subscribe to #youngbeach_international on Instagram to catch all the news.

Register your team now!


duration: 10. – 11. July 2021

main draw: 16 boys-teams and 16 girls-teams

mode: modified pool-play with play-down

practise: Friday 17.00 – 21.30 h

technical meeting: Saturday 09.30 h

pool-play and play-off: Saturday 10.00 – 17.30 h

quarterfinals, semifinals, finals and play-down: Sunday 10.00 – 14.45 h

awards ceremony: Sunday 15.30 h

athletes dinner: Saturday 18.30 h

hospitality package: players-shirt, snacks, water, accomodation, athletes dinner, breakfast

hygiene protocol: to be determined

registration fee: 50 €



It is mandatory that you register before entering Germany – here

Please check the current travel restrictions before starting your journey – here

Please install the corona warning application on your mobile device to digitally check-in and – out of the venue – here. The application is data protection compliant by the EU and free of charge.


The following teams are participating:

boys

  1. Lennox Klingner / David Westphal (CZE)
  2. Johnson Rückel / Fabian Richter (GER)
  3. Malte Höppner / Moritz Camp (GER)
  4. Peter Brinck / Emil Bernberg (DEN)
  5. Christian Lundby / Marius Stenmann (DEN)
  6. Panagiotis Sousounis / Manos Restemis (GRE)
  7. Stavros Stogias / Lefteris Folias (GRE)
  8. Villads Andersen / Rasmus Kjaersgaard (DEN)
  9. Hendrik Buße / Leonard Lindloff (GER)
  10. Pelle Jorek Tepp / Justus Odebrecht (GER)
  11. Luca Heissel / Nicola Kössler (GER)
  12. Magnus Brandi / Alfred Ostergaard (DEN)
  13. Ron Briese / Leon Arlitt (GER)
  14. Jonas Molkeke / Carlo Brüser (GER)

girls

  1. Lucy Klingner / Maria Westphalova (CZE)
  2. Josefine Schäkel / Geeske Camp (GER)
  3. Leonie Ottens / Josefine Meiser (GER)
  4. Anna Hauge / Ioana Poenaru (DEN)
  5. Cirkeline Roed / Lea Fons (DEN)
  6. Frida Meincke Lyø / Caroline Krogh (DEN)
  7. Myrto Stasinopoulou / Eleftheria Baxa (GRE)
  8. Chrysoula Karvouni / Alexandra Oikonomou (GRE)
  9. Elena Karatzali / Stavroula Koliouli (GRE)
  10. Irene Zormpa / Alexantra Bampe (GRE)
  11. Ellen Higgelke / Jule Weinert (GER)




Register your team now!